Cévy – tracheje
Cévy jsou vodivé elementy listnatých dřevin. U jehličnatých dřevin se nevyskytují. Jsou to neživé kapiláry různých délek, které vedou vodu a minerální látky z kořenů do koruny stromu. Na příčném řezu nám připomínají otvory (vpichy), na radiálním a tangenciálním řezu tenké prohlubně (rýhy). Cévy na příčném řezu jsou významným diagnostickým znakem při určování dřev listnáčů. Mají vliv na mechanické a fyzické vlastnosti dřeva.
Podle velikosti na příčném řezu rozlišujeme:
- Velké cévy (makrocévy) – jsou viditelné pouhým okem (Obr. 3.13.), nachází se v jarní části dřeva, jejich průměr je větší než 0,1 mm.
- Malé cévy (mikrocévy) – nejsou viditelné pouhým okem, makroskopicky zřetelné pokud jsou seskupené do větších útvarů (listnáče s kruhovitě pórovitou stavbou). Nalezneme je v letním dřevě. Jejich průměr je menší než 0,1 mm.
Obr. 3.13. Makrocévy na příčném řezu palisandru
Podle uspořádání cév v letokruzích dělíme listnáče na (Obr. 3.14.):
-
Kruhovitě pórovité
– velké cévy jsou uspořádány v jarním dřevě do kruhu kolem hranice letokruhu. Velké a viditelné cévy v jarním dřevě můžeme pozorovat např. u ořešáku nebo některých tropických dřevin. Na radiálních řezech tvoří rýhy zvýrazňující hranici letokruhu. Malé cévy v letním dřevě tvoří různá uspořádání:
- Radiální – cévy tvoří ve směru poloměru útvary připomínají plaménky (např. dub, kaštan jedlý).
- Tangenciální – cévy vytváří vlnovky, které na tangenciálním řezu tvoří tzv. fládrovanou kresbu.
- Rozptýlené – nejsou viditelné makroskopicky (např. jasan, akát).
- Polokruhovitě pórovité – velikost cév se snižuje směrem od jarního k letnímu dřevu.
- Rostroušeně pórovité – malé i velké cévy jsou menší, nesoustředěné do žádných útvarů, proto jsou makroskopicky nezřetelné. U některých dřevin je můžeme na radiálním řezu pozorovat jako roztroušené rýhy (např. topol, vrba, bříza).
Obr. 3.14. Uspořádání cév listnáčů (Křupalová,2004)
a) kruhovitě pórovité dřeviny – radiální uspořádání malých cév (dub)
b) kruhovitě pórovité dřeviny – tangenciální uspořádání malých cév (jilm)
c) kruhovitě pórovité dřeviny – malé cévy rozptýlené (akát)
d) polokruhovitě pórovité dřeviny
e) roztroušeně pórovité dřeviny
Většina k nám dovezených exotických dřevin jsou listnaté dřeviny s roztroušeně pórovitou stavbou cév. Na radiálních řezech dřevin jsou již pouhým okem viditelné hluboké rýhy od velkých cév. Ve struktuře dřeva z doby tropických dešťů jsou póry větší, hlubší oproti dřevu z doby sucha, kde jsou póry menší a je jich méně.